راههای درمان فشار خون

راههای درمان فشارخون

راههای درمان فشار خون: فشار خون بالا از بیماری‌های شایع در افراد است .این بیماری باعث بروز انواع بیماری‌های خطرناک مثل سکته‌های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و انواع بیماری‌های دیگر می شود.البته انواع راههای درمان فشار خون توسط متخصص قلب تجویز می شود.

 

راههای درمان فشار خون

 

فشار خون بالا همانند اغلب بیماری‎‌ها، قابل پیشگیری و درمان است و راههای درمانی مختلفی برای آن وجود دارد . راههای درمان فشار خون می تواند به روش های گیاهی هم باشد . البته افراد باید درباره راههای درمان فشار خون، آگاهی‌ درستی داشته باشند .چرا که هرگونه اطلاعات نادرست در خصوص راههای درمان فشار خون ، عواقب خطرناکی دارد .

 

 

فشار خون نرمال و طبیعی

فشار خون نرمال ،به طور طبیعی در حدود ۱۲۰ ماکسیم بر روی ۸۰ مینیموم است .

گاهی فشار خون بالا ، بی علامت می باشد. معمولا افراد مبتلا به فشار خون ، اغلب می‌گویند که علامتی ندارند و بیمار با سردرد صبحگاهی و اختلالات دیگر به بهترین متخصص قلب در کرج مراجعه می کند.بیمار باید با انواع روشهای درمان فشار خون آشنا باشد .چرا که فشار خون بالا یک عامل نگران کننده و تهدیدآمیز به شمار می آید که حتی می تواند باعث مرگ شود. راههای درمان فشار خون ، بیشتر به صورت دارو درمانی آغاز می شود اما راههای درمان فشار خون ، بدون استفاده از دارو نیز امکانپذیر می باشد که در زیر به برخی از موارد راههای درمان فشار خون بدون استفاده از دارو اشاره شده است .

 

پرهیز از خوردن نمک و یا استفاده کم از نمک در غذاها از راههای درمان فشار خون

راههای درمان فشار خون: سدیمی که در نمک وجود دارد باعث می شود مایعات در بدن افزایش یابد که در نتیجه آن ، حجم خون افزایش یابد. این افزایش حجم خون ، باعث پمپاژ بیشتر خون می شود که در نهایت، باعث افزایش فشار خون می شود. بنابراین افراد باید از غذاهایی با ماندگاری طولانی، کنسرو ها، سوسیس، کالباس، انواع سس از جمله سس کچاپ و مواد غذایی با نمک و سدیم بالا دوری کنند .ینابراین پرهیز از خوردن این نوع غذاها ، از راههای درمان فشار خون بالا می باشد.

 

عدم مصرف نمک از راههای درمان فشار خون

 

از دیگر راههای درمان فشار خون اینست که از جایگزین های نمک موجود در بازار استفاده کرد. یعنی به جای استفاده از نمک، جایگزین های آن را مصرف کرد . این مواد به جای “سدیم” بر پایه “پتاسیم” هستند و استفاده از آنها به جای نمک ، از راههای درمان فشار خون می باشد.

 

اجتناب ازخوردن غذا های پر چرب و حاوی مواد محرک

از دیگر راههای درمان فشار خون اینست که در خوردن مواد غذایی مثل شکر و برنج، تعادل را رعایت کنید و از خوردن غذاهای پرچرب و مواد غذایی حاوی مواد محرک مانند کافئین در قهوه و نوشیدنی هایی مانند نوشابه اجتناب کنید. زیرا  کافئین موجود در قهوه و چای ، باعث افزایش ضربان قلب و در نتیجه افزایش فشار خون می شود و نخوردن این نوع مواد غذایی یکی از راههای درمان فشار خون می باشد.

 

عدم مصرف دخانیات از راههای درمان فشار خون

به دلیل اینکه مواد موجود درسیگار باعث افزایش فشار خون می شود ،بنابراین ترک سیگار باعث می شود شما راحت تر فشار خون خود را کنترل کنید و سلامت قلب شما نیز تضمین شود .بنابراین قطع مصرف سیگار، از راههای درمان فشار خون می باشد.

 

عدم مصرف دخانیات از راههای درمان فشار خون

دوری از مشروبات الکلی و مواد مخدراز راههای درمان فشار خون

استفاده از مواد مخدر و الکل باعث می شود اعضا حیاتی بدن آسیب ببیند و ذخیره مایعات در بدن افزایش یابد و این  افزایش حجم مایعات بدن، منجر به افزایش فشار خون می شود.علاوه بر این، بسیاری از این مواد باعث افزایش ضربان قلب و در نهایت، افزایش فشار خون می شوند و در نتیجه دوری از این مواد ، یکی از راههای درمان فشار خون می باشد.

 

 

داشتن وزن متعادل از دیگر راههای درمان فشار خون

وزن بالا باعث می شود که قلب فرد خیلی بیشتر از حالتی که فرد وزن نرمال دارد ، کار کند و باعث افزایش فشار خون شود. اضافه وزن باعث می شود یک فرد به طور معمول ، افزایش ضربان قلب داشته باشد که منجر به نفس نفس افتادن شخص و خستگی می شود. با کاهش وزن، قلب مجبور به تپیدن بیش از حد معمول نخواهد بود و در نتیجه فشار خون نیز کاهش می یابد.بنابرین از دیگر راههای درمان فشار خون ،رسیدن به وزن ایده آل می باشد.

 

کاهش استرس از راههای درمان فشار خون

افراد بسیاری هستند که زمانی که در یک محیط استرس زا قرار می گیرند، معمولا افزایش فشار خون را تجربه می کنند. بنابراین افرادی که به دلایل ارثی از فشار خون بالا رنج می برند، باید از استرس، نگرانی و عصبانیت دوری کنند که این کاهش اضطراب، از راههای درمان فشار خون بالا در این افراد می باشد.

 

ورزش روزانه

پیاده روی روزانه در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با سرعت ملایم ، به تنهایی ، از راههای درمان فشار خون می باشد . شما همین طور با یک تردمیل ، می توانید پیاده روی را در خانه انجام دهید.

 

 گرفتن دوش آب گرم

دوش آب گرم برای ۱۵ دقیقه در طول روز و یا قبل از خواب، می تواند سبب شود فشار خون  شما برای  مدتی پایین بماند.

 

استفاده از داروهای گیاهی

راههای درمان فشار خون با مصرف داروهای گیاهی: برخی از دارو های گیاهی باعث کاهش فشار خون می شوند . مواد غذایی مانند سیر و روغن زیتون فشار خون را تا حدی پایین می آورند و مواد غذایی حاوی منیزیم پتاسیم و کلسیم مانند رب گوجه طبیعی، لوبیا، موز، اسفناج، آب پرتقال،.ماست، شیر کم چرب، پنیر، ماهی ، کاهو، کلم، اسفناج باعث کاهش فشار خون می شود.

 

داروهای گیاهی از راههای درمان فشار خون

مواد غذایی که باعث کاهش فشار خون می شود

شما با مصرف برخی مواد غذایی مانند سیر، فلفل قرمز، زنجبیل، شکلات تیره، سرکه سیب تا حدودی می توانید فشار خون خود را کاهش دهید.

سیر

مصرف سیر یکی از راههای درمان فشار خون به صورت خانگی می باشد. شما می توانید آن را به صورت خام و یا با پودر مصرف کنید. اما تاثیر آن به صورت خام بیشتر است و دریک زمان مشخصی فشار خون پایین می آید.بنابراین می توان گفت مصرف سیر، از راههای درمان فشار خون می باشد.

 

زنجبیل

زنجبیل را می توان به صورت چای نوشید. زنجبیل فشار خون را خیلی پایین می آورد و ضربان قلب را نیز نا منظم می کند.

 

متخصص قلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *